Stránky Penzionu Mahler v obci Kaliště

Monthly Archives: Duben 2017

Ozvěny FolKaliště XXIV. – Pavel DOBEŠ & Tomáš Kotrba – 29. dubna 2017 (sobota) / 18:00 hodin

Pavel DOBEŠ nás provede XXIV. pokračováním cyklu Ozvěny FolKaliště – rodák z Frýdlantu, začátky jeho působení jsou spojeny s ostravskými bigbeatovými kapelami, s nimiž hrál v 60. letech. Postupně se jeho zájem soustředil na country a folkovou hudbu (B-komplex, později Minimum), přechod k folku je spojen s prvním vystoupením na festivalu Folkový kolotoč v roce 1983, kde se představil písněmi Jarmila, Blažek, Hrušky, Krtci.

Od poloviny 80. let vyvíjí intenzívní koncertní činnost, s Martinem Kratochvílem nahrávají Skupinové foto, opakovaně přijímá pozvání Miloslava Šimka do divadla Semafor, vystupuje v rozhlase a televizi.

V repertoáru prošel Dobeš „ostravským obdobím“, jeho písně se tematicky neomezují, způsob podání běžných námětů ze života se pohybuje od střízlivého konstatování až po hlouběji pojaté úvahy. Je autorem stovky písní, vydal 12 alb (Skupinové foto (1988), Zátiší s červy (1990), Zpátky do trenek (1992), Live (1993), Něco o Americe (1995), Průzkumný let (1997), 2CD Komplet (1999), K svátku (2001), ZUM ZUM ZUM (2002), Banány (2006), 3CD Platinum Collection (2008), Koncert 1984 v edici Archívy se otevírají (2012)).

Pavel Dobeš, který v osmdesátých letech vyzvedl vysmívanou ostravštinu a vytvořil z ní módní vlnu, na kterou ještě po pětadvaceti letech stačí naskočit a vézt se, je jedním z mála folkových zpěváků, jehož písničky z předrevolučních let si ponechaly svou platnost do dnešních dnů.

U Pavla Dobeše dominuje vlastní tvorba, interpretovaná za doprovodu akustické kytary, převážně dvanáctistrunné. Písně jsou melodicky i harmonicky velmi prosté, hlavní důraz je kladen na text, kytara hraje doprovodnou roli. V minulosti spolupracoval s kytaristou Milošem Dvořáčkem, který oživoval atmosféru koncertů výraznou gestikulací a hudebními groteskami. V současné době je jeho hudebním partnerem Tomáš Kotrba. Díky Múze, kterou Pavel Dobeš potkal „Za ledovou horou a černými lesy“, obohatil svůj repertoár o písničky Něco o lásce, Bleděmodře, Brhlík a Sojka, Složitě, Víte, vono, holky, O Pilníku, Svidříku…, atd. A protože na podiu a hlavně v hledišti je potřeba se smát nejen mezi slzami, ale i pěkně od plic, nastupují na scénu Jarmila, Pražce, Zpátky do trenek, Pašáci jdou do světa, Puerto Montt, Zum Zum a další. Ze svého výletu s ruksakem po Americe si Dobeš přiváží Niagaru, Denver, Lisu z N.Y.C., Californii, o kterých s úsměvem prohlašuje, že se jimi konečně zařadil mezi opravdové trampy. Mezi tzv. dumačky patří kupř. Pecky v čokoládě, Kostelíček, Papíroví draci, Vendelín Prouza či Na Pranýři.

Koncert je součástí cyklu tří koncertů (Miki Ryvola & Stráníci, Malina Brothers, Pavel Dobeš) na které je možné zakoupit finančně zvýhodněnou permanentku. Předprodej běží od 23. ledna 2017 – Měkis Humpolec, hospůdka Mahler Kaliště a nejlépe přes mail: kutisjiri@seznam.cz. Další info: 602 109 897.

Velikonoční výstava a rukodělné dílny – 8. dubna 2017 (sobota) / 10:00 – 18:00 hodin

V letošním roce Vás zveme v sobotu 8. dubna 2017 od 10:00 do 18:00 hodin na VELIKONOČNÍ PRODEJNÍ VÝSTAVU A RUKODĚLNÉ DÍLNY. Výstava se bude konat v rodném domě G. Mahlera v Kališti. V nabídce pro Vás budou připraveny různé drobnosti na velikonoční a jarní výzdobu domu, květiny, vazby, velikonoční dekorace, perníčky, keramika, šperky a další. Nejenom pro dětské účastníky bude připraveno několik rukodělných dílen – zdobení kraslic, výroba papírových ozdob na velikonoce, pletení pomlázek, … V případě hezkého počasí budou připraveny i drobné hry venku. Po celou dobu konání výstavy bude otevřena hospůdka s občerstvením.

Hudební večer v Mahlerově domě – pěvecký koncert sopranistky Zuzany KOHOUTOVÉ za doprovodu maďarské klavíristky Gabrielly GYÖKÉR – 1. dubna 2017 (sobota) / 18:00 hodin

Pěvecký koncert s názvem Hudební večer v Mahlerově domě – sopranistka Zuzana KOHOUTOVÁ za doprovodu maďarské klavíristky Gabrielly GYÖKÉR. Koncertní vystoupení ve kterém v první části programu zazní písně Gustava Mahlera z let 1901 a 1902. V další části zazní písně od těchto autorů : Alban Berg, Alexander Albrecht, Béla Bartók, László Lajtha, Zoltán Kodály a Antonín Dvořák. Předprodej vstupenek: Info Humpolec, hospůdka U Mahlera, nebo přes mail kutisjiri@seznam.cz. Více info: www.mahler-penzion.cz, 602 109 897.

Zuzana Kohoutová

Sopranistka Zuzana Kohoutová započala své hudební vzdělání pod vedením Antonia Carangela ve Vídni, následně krátce studovala na Akademii múzických umění v Praze, avšak převážnou většinu svého pěveckého vzdělání získala na Akademii Franze Liszta v Budapešti v pěvecké třídě legendární sopranistky, prof. em. Évy Marton, kde nyní dokončuje svá studia (Opera Master). V současné době též spolupracuje s Miklósem Spányiim, specialistou v oblasti staré hudby. Zuzana Kohoutová se zúčastnila řady mistrovských pěveckých kurzů: např. Nancy Argenta, Ingrid Attrot, Malcolm Bilson, Julia Hamari, Michael Chance aj. V létě 2015 získala stipendium Richarda Wagnera – Bayreuther Festspiele. Představila se jako sólistka v rámci rozsáhlého händlovského projektu, který vedl významný maďarský dirigent György Vashegyi a pod jeho taktovkou vystoupila i v Mozartově Kouzelné flétně. V poslední době se budapešťskému publiku představila v roli Heleny v Brittnově opeře Sen noci svatojánské pod vedením anglického dirigenta Dominica Wheelera. Zuzana Kohoutová se věnuje koncertní činnosti doma i v zahraničí, vystoupila po boku řady významných sólistů a její pěvecké kvality byly kladně ohodnoceny i odbornou kritikou.

Maďarská klavíristka Gabriella Gyökér

Studovala na Akademii Franze Liszta v Budapešti ve třídě M. Bächera a P. Nagye. Její kariéra byla poté úzce spjata s tímto institutem – nejprve se stala klavírní korepetitorkou a pedagožkou na smyčcovém oddělení a později přešla do oddělení pěveckého, kde působí dodnes. Gabriella Gyökér se také věnuje koncertní činnosti v Maďarsku i zahraničí (Washington, New York, Paříž, Londýn, Brusel, Salzburk atd.). Po několik let spolupracovala např. se slavným houslistou Dénesem Zsigmondym (Německo). Byla též umělecky aktivní v opeře v Káhiře. Gabriella Gyökér v současnosti spolupracuje jako klavíristka s významnými pěveckými pedagogy, jako je prof. em. Éva Marton, pro kterou od roku 2006 pracuje coby její hlavní klavírní doprovod na Akademii Franze Liszta v Budapešti nebo Nicholas Clapton (profesor na Royal Academy of Music v Londýně).