Stránky Penzionu Mahler v obci Kaliště

O penzionu

Vítejte na stránkách penzionu Mahler!

Penzion se nachází v srdci Vysočiny, v malebné vísce Kaliště, pouhých 8 km od města Humpolec. Díky své strategické poloze nedaleko dálnice D1 je dopravně velmi snadno dostupný.

Penzion Mahler je nově zrekonstruovaný rodný dům světoznámého skladatele a dirigenta Gustava Mahlera. Gustav Mahler se zde narodil roku 1860, ale ještě téhož roku odešel se svojí rodinou do Jihlavy. Dům pak sloužil jako zájezdní hostinec. Byl ve vlastnictví rodiny Kratochvílů a říkalo se mu „Hospoda U Papriky“. Myšlenka zrekonstruovat rodný dům Gustava Mahlera se zrodila v červenci 1995 při náhodné návštěvě obce paní Janou Černou a panem Jiřím Štilcem. Podařilo se rozšířit cíle a předmět činnosti Nadace Musica noster amor která se stala garantem a motorem celé rekonstrukce.

1. června 1996 se v Kalištích uskutečnila první mahlerovská slavnost pod názvem „Hudba tisíců“, na které vystoupila v místním kostele Pražská komorní filharmonie s dirigentem Jiřím Bělohlávkem a Dagmar Peckovou. Akce vzbudila nejširší mezinárodní ohlas. Slavnosti se účastnil vedle tehdejšího ministra Pavla Tigrida i rakouský velvyslanec Dr. Peter Neisner, francouzský velvyslanec a množství významných osobností v čele s vnučkou skladatele Marinou Mahler. Zároveň se začaly vysazovat první růže na památku velkých osobností, které se zasloužily o interpretaci a odkaz Gustava Mahlera.

Na podzim 1996 začali studenti architektury ze třídy architekta Vladimíra Krátkého zpracovávat návrhy na výslednou podobu rodného domu Gustava Mahlera. Vladimír Krátký pak začal pracovat na definitivní verzi projektu, k řešení interiéru přizval architekta Jiřího Pelcla. Projekt byl představen na další „Slavnosti tisíců“ v Kalištích 24. května 1997, kde s Pražskými symfoniky a dirigentem Gaetanem Delogu vystoupili Dagmar Pecková a Václav Hudeček.

Vlastní stavební práce byly zahájeny 24. dubna 1998. První fáze rekonstrukce, tj. vlastní budova původního zájezdního hostince se sálem a dobovou restaurací a hrubá stavba nového křídla s technickým a ubytovacím zázemím, byly dokončeny 15. srpna 1998, aby zde v nově vybudovaném hudebním sále mohl 19. 9. 1998 zazpívat Thomas Hampson- světově proslulý baritonista, vynikající interpret GustavaMahlera a velký milovník jeho hudby.

Od roku 2000 začal rodný dům Gustava Mahlera žít bohatým kulturním životem, vystoupil zde Pavel Šporcl, Jitka Hosprová, soubor TILIA, Ladislav Smoljak, Pavel Landovský a 15. října 2002 Magdalena Kožená.

U příležitosti 150. výročí skladatelova narození se v roce 2010 na Kališťské návsi uskutečnil koncert Mahler Gala. Na koncertu pod širým nebem vystoupili Thomas Hampson, Anne Sofie von Otter a Marita Solberg za doprovodu Mahler Chamber Orchestra pod taktovkou Manfreda Honecka. Součástí oslav byla rekonstrukce koncertu z roku 1875 v podání hudby Hradní stráže a Policie České republiky a recitál Thomase Hampsona v Mahlerově rodném domě, kterého se zúčastnil i prezident Václav Klaus.

Dnes dům slouží jako šestipokojový penzion s hospůdkou a komorním sálem pro různé soukromé a firemní akce.